Superpērles

Stādi tavam dārzam

Katru sezonu viss sākas no jauna. Ik pavasari ir iespēja plānot un gatavoties jaunajai dārza sezonai. Jāsteidz sagādāt jauni stādi, lai varētu sākt rušināties pa dobēm. Viens variants ir audzēt tos pašai no sēkliņas, taču tam nepieciešamas zināšanas, laiks un pacietība. Jārēķinās arī ar to, ka ne visas sēkliņas kļūs par lieliem un stipriem stādiem. Vieglāks un ātrāks risinājums ir iegādāties jau gatavus stādus no citiem, kam lieliski padodas to audzēšana. Tā varēsi būt droša, ka šogad dārzā varēsi baudīt ražu. Kādus stādus iegādāties, lasi tālāk.

Stādi un to veidi

Gandrīz visiem augiem, krūmiem un kokiem, ko vien vari iedomāties, ir atrodami stādi. Kad esi izdomājusi, ko vēlies audzēt savā dārzā, steidz sagādāt stādus. Katram augam ir dažādas šķirnes. Izvēlies tādu šķirni, kas atbilst vēlmēm un ir piemērota augšanai Latvijas dabas apstākļos.

 

Dārzeņu stādi

Dārzeņu stādi dārzam, kas sastopami gandrīz ikvienā dārzā, ir tomāti, gurķi un paprika. Tie ir viengadīgi augi, kas katru sezonu jāsēj no jauna. Dzelteni, sarkani, miltaini, sulīgi, lieli, mazi, ķirštomāti – tomātu šķirnes un to daudzveidība ir ļoti liela. Arī gurķi, paprika, kabači, ķirbji un citi dārzeņu stādi var lepoties ar vairākām šķirnēm. Atliek vien izvēlēties to, ko sirds kāro.

 

Augļu koku stādi

Avenes, upenes, krūmmellenes, jāņogas, kazenes, ērkšķogas – šie augļu krūmi salīdzinoši ātri ieaug un sāk dot ražu. Tie neaizņem daudz vietu un vasarā priecē ar gardām ogām. Ja plāno dārzā iestādīt kādu lielāku koku – ābeli, bumbieri, ķirsi, plūmi – atvēli kokam piemērotāko vietu un esi pacietīga, jo šie koki lielāko ražu dos pēc dažām sezonām, kad būs paaugušies un kārtīgi apraduši ar jauno vidi. Šobrīd izplatīti arī eksotiskāki koku stādi – persiki, aprikozes un pat nektarīni. 

 

Puķu stādi

Hortenzijas, peonijas, rododendri – skaisti, koši un pamanāmi. Šie puķu stādi iederēsies un papildinās ikvienu dārzu, priecējot ar lieliem, burvīgiem ziediem. Dažādu krāsu ziemasteres (miķelītes), dienziedes, petūnijas un citi puķu stādiņi, ar ko izkrāšņot dārzu, neprasa daudz uzmanību, tāpēc derēs arī tām dārzniecēm, kuras savu dārzu iekārto pirmo reizi.
 

Zemeņu stādi

Kurš gan vasarā nevēlas baudīt tikko lasītas zemenes no paša dobes? Zemeņu stādīšana un audzēšana ir rūpīgs darbs. Visbiežāk zemeņu stādi dos ražu vairākus gadus, bet pēc tam zemeņu audzēšanas vieta jāmaina. Rumba, Polka, Sonāta, Malvīna un citas šķirnes katra dos citādāku zemeņu ražu. Lai ogas būtu lielas un saldas, tām nepieciešama saule, atbilstošs mēslojums un mīlestība.

 

Apzaļumošanas stādi un skujkoki

Tūjas, kadiķi, egles, priedes un citi skujkoki, kas ne tikai var veidot dzīvžogu, bet arī skaistas dekoratīvās dobes dārzā. Tie ir daudzgadīgi augi, kas zaļos un augs vairākus gadus. Nepieciešams vien tos apgriezt un veidot vēlamo formu, veicinot veselīgu augšanu.

 

Krūmi un vīteņaugi

Ceriņi, jasmīns, mežvītenis un citi dekoratīvie krūmi un vīteņaugi, kas papildinās dārzu ar smaržīgu un košu akcentu. Tie kalpo arī kā lielisks aizsegs no putekļiem vai kā ēnas veidotājs vasaras karstajai saulei. Vīteņaugi lieliski apdzīvo un veido dabisku dekoru ap mājas sienu, kur izvietoti statīvi.

 

Stādu cenas

No kā atkarīga stāda cena, kā tā veidojas un kāpēc viens un tas pats stāds dažādās vietās maksā ļoti atšķirīgi? Pirmkārt, tas ir atkarīgs no stādu apjoma, ko iegādāsies. Apjoma atlaides ir viens no veidiem, kā vari ietaupīt. Otrkārt – stāda lielums. Jo mazāks stādiņš, jo tas būs lētāks. Tas saistīts ar to, ka stāda audzēšanā patērēts mazāk laiks. Jārēķinās gan ar to, ka mazāks stādiņš prasīs vairāk rūpes un sākotnēji dos mazāku ražu.

 

Kad un kā stādīt?

Stādus vislabāk iegādāties pavasarī, lai sezonas sākumā varētu tos iestādīt dobēs. Ar to gan nesteidzies un sagaidi brīdi, kad salnas beigušās, zeme sasilusi un gatava uzņemt jaunos augus. Stādus stādi atbilstoši norādījumiem – ievēro atstarpes un stādīšanas dziļumu, lai nodrošinātu stādiem atbilstošus apstākļus. 
 

Sāc ar dobīšu sakopšanu un veco augu novākšanu. Ja nepieciešams, pieber jaunu zemi un pabaro to ar barības vielām, lai augsne būtu auglīgāka. Izplāno, kur un kā izvietosi visus stādus, lai blakus atrastos augi, kas viens ar otru “draudzējas”. 
 

Ja stādus plāno likt zem klajas debess, parūpējies par atbilstošu vietu, lai tā atbilst stāda vajadzībām – saulaina, ēnaina vai pusēnā. Ja dārzā ir ierīkota siltumnīca, parūpējies par to, lai vari stādus balstīt un atsiet pēc nepieciešamības. Atceries par siltumnīcas vēdināšanu, jo tā uzkarst ļoti ātri.

 

Kopšana un uzturēšana

Kamēr zeme vēl auksta, stādus vari turēt telpās, regulāri tos aplaistot. Kad stādi gatavi stādīšanai, pabaro zemi ar barības vielām, lai tie spētu augt lieli un stipri. Pēc tam tikai atliek tos regulāri laistīt, pēc nepieciešamības pabarot ar barības vielām un atbilstoši rūpēties. Katram stādu veidam būs savi noteikumi, kā tos atbilstoši kopt. Iepazīsties ar informāciju stādaudzētavā, internetā vai pie citiem dārza entuziastiem.


 

Skatīt vairāk